Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w eval() (linia 1 z /var/www/spytkowice/html2/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).

Czystsze powietrze

Apelujemy o Czystsze Powietrze!

W związku z rozpoczętym okresem grzewczym, przypominamy Mieszkańcom Gminy Spytkowice o obowiązującym bezwzględnym, ustawowym zakazie spalania śmieci w piecach i kotłowniach domowych, jak również na wolnym powietrzu na terenie nieruchomości. Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością szczególnie narażone są dzieci. Zanieczyszczenie dwutlenkiem siarki powietrza powoduje trudności w oddychaniu, tlenki azotu podrażniają płuca, tlenek węgla powoduje zatrucia i ma negatywny centralny układ nerwowy. Niekontrolowany proces spalania śmieci prowadzi do przedostania się do atmosfery związków nazywanych dioksynami i furanami związanych z chorobami nowotworowymi. Powstają też koszty innego rodzaju: spalanie śmieci w domowych warunkach powoduje uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych.

W SZCZEGÓLNOŚCI NIE WOLNO SPALAĆ:

• plastikowych pojemników i butelek oraz innych plastikowych opakowań,
• starych opon i odpadów z gumy,
• przedmiotów z tworzyw sztucznych,
• elementów drewnianych pokrytych lakierem,
• opakowań po rozpuszczalnikach i środkach ochrony roślin,
• opakowań po farbach i lakierach oraz ich pozostałości,
• plastikowych toreb z polietylenu,
• odpadów zielonych i odpadów komunalnych ulegających biodegradacji.

UWAGA !
W przypadku stwierdzenia termicznego przekształcania odpadów w instalacji do tego nie przeznaczonej podejmowane są sankcje karne wynikające z art. 191 ustawy o odpadach. Kara może
wynieść nawet 5.000 zł. Postępowanie o ukaranie sprawcy następuje w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.

Przydatne linki:
http://polskialarmsmogowy.pl
http://www.kape.gov.pl/index.php/pl
http://www.smog.imgw.pl/home
http://www.plasticseurope.pl/