Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w eval() (linia 1 z /var/www/spytkowice/html2/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).

Najstarsze dzieje Spytkowic

Jako załacznik umieściliśmy opracowanie "Historia Administracji w Gminie Spytkowice".

Nazwa i początek Spytkowic wiąże się z osadnictwem, jakie w połowie XVI wieku rozwijał w Beskidach Spytek Wawrzyniec Jordan, wojewoda krakowski. Kolejnymi właścicielami Spytkowic w XVI-XIX wieku byli: Zebrzydowscy, Makowieccy, Sołtykowie, Sierakowscy, Wilkoszewscy, Lasoccy. Górna część Spytkowic należała wówczas do parafii Jordanów, dolna - do Raby Wyżnej. W 1758 r. Spytkowice uzyskały własną parafię. Fundowany przez dziedzica, Romana Sierakowskiego, kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny służy wiernym od blisko 250 lat. Wraz z dzwonnicą stanowi zabytek architektury sakralnej.

Kościół zbudowany w latach 1763-65 z belek świerkowych i modrzewiowych ma konstrukcję zrębową. Fundatorem kościoła był wspomniany hrabia Roman Sierakowski, chorąży krakowski, sędzia grodzki, starosta olszowski, wraz z żoną Teresą - właściciele Spytkowic w połowie XVIII wieku. Konsekracji kościoła dokonał 19 października 1766 r. sufragan krakowski Franciszek Podkański.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzwonnica - drewniana, stoi osobno obok kościoła, wzniesiona prawdopodobnie wcześniej niż kościół. Ma konstrukcję zrębową, pierwotnie była pokryta gontem, obecnie blachą miedzianą. Wiszą w niej trzy dzwony. Jest jedną z najpiękniejszych, najbardziej charakterystycznych dzwonnic drewnianych w Polsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabytkami są także przydrożne figury, wyrzeźbione w piaskowcu w połowie XVIII wieku. Autor nieznany.

Figura Matki Boskiej Bolesnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Figura Świętego Józefa z dzieciątkiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Figura Jezusa Nazareńskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Innym zabytkiem Spytkowic jest dawna karczma przygraniczna, murowana, z dachem mansardowym z lukarnami z przełomu XVIII i XIX wieku. 17 lipca 1929 r. stara karczma gościła Prezydenta Rzeczpospolitej - Ignacego Mościckiego.