Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w eval() (linia 1 z /var/www/spytkowice/html2/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).

Twórcy

Czesław Rusnak

Jednym z przedstawicieli artystów - malarzy ze Spytkowic jest mgr Czesław Rusnak, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, której dyplom ukończenia uzyskał w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. Obecnie mieszka i uprawia malarstwo sztalugowe w Spytkowicach.

"Malarstwo moje jest próbą rejestracji na płótnie poszczególnych etapów mojej wewnętrznej przemiany oraz spojrzeniem wstecz (lata osiemdziesiąte), powrotem do źródeł osobistych cierpień wynikających z poczucia winy za losy bliskich mi osób, poczucia wstydu i niepewności z powodu zatracenia kontaktu ze światem sztuki."

"Poprzez swoje obrazy wyrażam także własną chęć bycia człowiekiem wolnym i niezależnym, człowiekiem dokonującym ciągłego wyboru między dobrem a złem, prawdą a kłamstwem, radością a cierpieniem, wiarą i zwątpieniem".

  
    
Katarzyna Kracik

Katarzyna Kracik, ludowa poetka, urodzona w 1920 roku, zmarła 24 grudnia 2002. Już od najmłodszych lat dziecinnych pisanie było jej największą pasją. Reżyserowała wiele imprez kulturalnych (dożynek gminnych, powiatowych, karnawałów góralskich) i przedstawień wystawianych na całym Podhalu. Od 1962 roku prowadziła Koło Gospodyń Wiejskich w Spytkowicach. Od 1967 roku z dużym powodzeniem uczestniczyła w Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej. Napisała ponad 50 wierszy i 60 gawęd. Część z nich została wydana w postaci poetyckiego tomiku w Lublinie.

Ryszard Klamerus

Artysta - rzeźbiarz, urodzony w Zakopanem w 1949 roku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Wydział Sztuk Plastycznych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu w pracowni rzeźby prof. Barbary Bienulis-Strynkiewiczowej.

Warto również wymienić dwóch innych artystów rzeźbiarzy ze Spytkowic: Kazimierza Dziura i Romana Żołnierczyka. Zarówn ich prace jak i wszystkich wcześniej wymienionych można było obejrzeć podczas wystawyspecjalnie zorganizowanej podczas obchodów Dni Ziemi Spytkowskiej w dniach 29 - 30 IX 1998.